The International Media Art Festival

CYFEST-12. ID

Festival Program

November 13–24, 2019

Saint Petersburg, Russia

November 13–15
Annenkirche
Exhibition project ID
Curated by Elena Gubanova, Anna Frants, Valentino Catricalà

About the exhibition

Kirochnaya st. 8b
Mon-Sun: 12:00 – 20:00
Free admission

November 13–24
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design
Exhibition project ID. Concerts, lectures, performances
Curated by Anna Frants, Varvara Egorova, Valentino Catricalà, Jack Addis, Patricia Olynyk, Carla Gannis, William Latham, Vlad Strucov, Lydia Griaznova

About the exhibition

Solyanoy lane 13–15
Mon-Sat: 12:00 – 20:00
Sun: 12:00 – 18:00
Tickets: 300 RUB – Adult visitors
150 RUB – Schoolchildren, students, pensioners of the Russian Federation and other categories of visitors

November 14–30
Marina Gisich Gallery
Exhibition project ID
Curated by Anna Frants, Elena Gubanova

About the exhibition

Fontanka emb. 121
Mon-Fri: 11:00 – 19:00
Sat: 12:00 – 18:00
On Saturdays, the gallery is visited by prior arrangement. Please call before your visit 8 (812) 314-43-80
Free admission

November 15 — December 19
Changing Room. Xassa-Nivet-Carzon Project
Exhibition project Transition Space
Curated by Jerome Nivet-Carzon

About the exhibition

Konnogvardeiskii blv. 5
Mon–Fri: 12:00 – 19:00
Free admission

November 16–24
Time Travel Center KOD
Exhibition project ID
Curated by Elena Gubanova, Anna Frants, Victoria Ilyushkina, Isabella Indolfi, Jack Addis, Lydia Griaznova, Jerome Nivet-Carzon

About the exhibition

Komsomola st. 2
Mon-Sun: 10:00 – 22:00
300 RUB – Adult visitors
150 RUB –Children (under 12 years old), students, pensioners of the Russian Federation
Free admission — Veterans of wars, invalids (I, II groups)

November 17–24
Luda gallery
Exhibition project ID. Performances, concerts
Curated by Sergey Komarov

About the exhibition

Telezhnaya st. 37
Mon-Sun: 12:00 – 20:00
Free admission

November 19–24
State Hermitage Youth Educational Center
Exhibitional and educational project ID. Lectures
Curated by Sofia Kudryavtseva, Anna Frants, Elena Gubanova, Victoria Ilyushkina

About the exhibition

Palace square 6–8
The exhibition is entered from the Palace square through the museum zone of the General Staff Building
Mon, Tue, Thu, Sat, Sun: 13:00 – 18:00
Wed, Fri: 13:00 – 21:00
Tickets

Opening Nights, Screenings, Lectures, Concerts

November 12
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design (Henry Hall)
11:00–13:00
Creating Formscape VR, the History of Mutator VR. Lecture by William Latham and Lance Putham.
Solyanoy lane 13–15

November 13
Annenkirche
17:00
Festival opening
Curated by Elena Gubanova, Anna Frants, Valentino Catricalà
17:30
Livepainting
performance by Kazu Yanagi
Kirochnaya st. 8b

November 13
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design
19:00
Festival opening. Presentation of the exhibition project ID
Curated by Anna Frants, Varvara Egorova, Valentino Catricalà, Jack Addis, Patricia Olynyk, Carla Gannis, William Latham, Vlad Strucov, Lydia Griazonva
19:30
Music performance by Ensemble kYmatic (White Metal by Michael Pisaro)
Solyanoy lane 13–15

November 14
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design (Henry Hall)
16:00–17:20
Artist talk by Max Philipp Schmid
Solyanoy lane 13–15

November 14
Marina Gisich Gallery
19:00
Presentation of the exhibition project ID
Curated by Anna Frants, Elena Gubanova
Fontanka emb. 121

November 14–15
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design (Henry Hall)
13:00–15:00
Conversations about ID. Project by Vlad Strucov

About the project

Solyanoy lane 13–15

November 15
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design (Henry Hall)
16:30–18:00
What’s the Matter With Digitocene? Art in Times of the Digital and Material Confusion.
Lecture by Eduard Khaiman
Solyanoy lane 13–15

November 15
Changing Room. Xassa-Nivet-Carzon Project
19:00
Presentation of the exhibition project Transition Space
Curated by Jerome Nivet-Carzon
Konnogvardeiskii blv. 5

November 16
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design (Soviet hall)
10:00–14:00
Round table Contemporary Art in Academic Environment: Mechanisms, Strategies and Perspectives of Integration
Solyanoy lane 13–15

November 16
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design (Soviet hall)
15:30–17:00
Digital Art, Artificial Intelligence and the Creation of New Paradigms.
Lecture by Boris Magrini
Solyanoy lane 13–15

November 16
Time Travel Center KOD
19:00
Presentation of the exhibition project ID
Curated by Elena Gubanova, Anna Frants, Victoria Ilyushkina, Isabella Indolfi, Jack Addis, Lydia Griaznova
Komsomola st. 2

November 17
Time Travel Center KOD
14:00
Collecting C-beams at the Tannhauser Gate.
Lecture by Sergey Teterin
Blade Runner 9732 VR-project. Presentation by Quentin Lengele
Komsomola st. 2

November 17
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design
15:00
Music for Piano, Electronics, Compositional Algorithms, and Active Imaginative Listeners with Brainwaves.
Performance by David Rosenboom
Solyanoy lane 13–15

November 17
Luda gallery
19:00
Presentation of the exhibition project ID
Curated by Sergey Komarov
19:00 – 22:00
Music performance Verbuigingen by Wouter van Veldhoven
Telezhnaya st. 37

November 18
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design (Henry Hall)
17:00–18:30
Multidisciplinary teaching and flexibility of educational systems: openness, experiments and search for new formats.
Lecture by Nina Czegledy
19:00–20:30
Propositional Music of Many Nows.
Lecture by David Rosenboom
Solyanoy lane 13–15

November 18
Luda gallery
20:00–22:00
Music performance by improvisational trio of Ilia Belorukov, Girilal Baars, Vassily K.
Telezhnaya st. 37

November 19
State Hermitage Youth Educational Center
19:00
Presentation of the exhibition and educational project ID
Curated by Sofia Kudryavtseva, Anna Frants, Elena Gubanova, Victoria Ilyushkina
19:30
Personal Identity
video program presentation
Palace square 6–8
The exhibition is entered from the Palace square through the museum zone of the General Staff Building

November 20
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design
19:00–21:00
Music performance by Ilia Belorukov
Solyanoy lane 13–15

November 20–24
State Hermitage Youth Educational Center
Personal Identity video program screening
Curated by Victoria Ilyushkina
Palace square 6–8
The exhibition is entered from the Palace square through the museum zone of the General Staff Building. Open during project’s work hours.

November 22
Luda gallery
20:00–22:00
Music performance 900 MHz by Félicien Goguey & Yann Longchamp
Music performance Tension by Broken vows
Telezhnaya st. 37

November 23
Luda gallery
20:00–23:00
Music performance by Kurt Liedwart
Music performance Radiot by KMPST
Telezhnaya st. 37

November 23
State Hermitage Youth Educational Center
17:00
Presentation of Centre Des Arts digital art center and Bains Numériques festival.
Lecture by Dominique Roland
Palace square 6–8
The exhibition is entered from the Palace square through the museum zone of the General Staff Building

On festival events admission is free, registration is required.
Registration for lectures and concerts.
Registration for events at the State Hermitage Youth Educational Center

Organizers

General Media Partners

Strategic Media Partner

General Partners

Institutional ParTners

Supported By

Info Partners

Tuomo Rainio (Finland), Datafall , Digital video, 2013 © Tuomo Rainio